MK Yageo Resistor CFR-25JB-52-220R (Pack of 100)
Product image 1
  • Through hole resistors
  • 220 Ohms resistance
  • Carbon film
  • 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
  • Sold in packs of 100
Category : Resistors
Family : Through Hole Resistors
Series : CFR
Resistance (Ohms) : 220
Tolerance : +/-5%
Power (Watts) : 0.25W, 1/4W
Composition : Carbon Film
Temperature Coefficient : -350/ +500ppm/C
Operating Temperature : -55C ~ 155C
Size / Dimension : 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Through hole resistors
  • 220 Ohms resistance
  • Carbon film
  • Sold in packs of 100
Category : Resistors
Series : CFR
Resistance (Ohms) : 220
Tolerance : +/-5%
Power (Watts) : 0.25W, 1/4W
Composition : Carbon Film